24 Nisan 2014 Perşembe

Enginarın faydalarıEnginar, müthiş faydalarıyla dikkat çeken bir sebze... Bu kadar faydalı olmasına rağmen, maalesef onu sofralarımızda çok sık göremiyoruz. Enginar tüketmenin vücuda olan faydaları saymakla bitmiyor. Zeytinyağlısının yanı sıra, etle de pişirilebilen ve bunun yanında salata olarak da tüketilebilen enginarın faydalarını sizler için derledik. Karşınızda bir çok yönüyle enginarın faydaları!

Karaciğer dostu
Enginar, karaciğer dostu olmasıyla dikkat çeken bir sebze. Karaciğer tahribatında tedavi desteği olarak bol bol enginar yemek gerekiyor. Özellikle fazla alkol alımından kaynaklanan karaciğer sorunlarının tedavisi için enginarın ayrı bir yeri var. Alkol alan kişiler karaciğer rahatsızlıklarından korunmak için enginar yiyebilirler.

Kuvvetli bir antioksidan
Enginarı bu kadar özel kılan şey, onun zengin bir antioksidan kaynağı olması. Bu da enginarı kanserden korunmak için yenmesi gereken besinlerin arasına sokuyor.  Vücuttaki toksin maddelerin atılmasını sağlaması enginarın en önemli özelliğinden biri. Hatta, eskiden beri bilinen enginar kürü günümüzde de sık sık uygulanıyor. Yılda bir kere, 40 gün boyunca günde bir tane enginar yenilen "Enginar Kürü"nün karaciğeri onardığı ve vücudu bütün toksin maddelerden arındırdığı düşünülüyor.

Yüksek tansiyona bire bir
Yüksek tansiyon hastalarının da bol bol enginar yemesinde fayda var. Çünkü enginarda yüksek oranda bulunan potasyum minerali, vücuttaki tansiyonu düzenleyerek, tansiyonun normal seviyelere gelmesini sağlıyor.

Şeker hastaları da yemeli
Enginarın yüksek lifli yapısı kan şekerinin dengelenmesini sağlıyor. Bu açıdan şeker hastaları enginarı rahatlıkla tüketebilir. Enginar vücuttaki şeker kontrolünü sağlar.

Kötü kolesterolü yok eder
Enginarda bulunan cyanic asit maddesi kötü kolesterolü yok ederek iyi kolesterolün salgılanması artırıyor. Bu açıdan bakıldığında enginarın kalp ve damar sağlığı için harika bir ilaç olduğunu söyleyebiliriz.

Kaynak: pembeseker

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder