10 Mayıs 2014 Cumartesi

Yemekten sonra yapılmaması gereken 6 şey

Yemek yedikten sonra bazen keyif yapmak amacıyla yanlış davranışlarda bulunabiliyoruz. Çoğumuzun alışkanlığı olan yemeklerden hemen sonra çay ve kahve içmek ya da sigara tüketmek gibi davranışlar aslında sağlığımız için oldukça tehlikeli hareketlere dönüşebiliyor. Yemek yedikten sonra yapılmaması gereken 6 şey karşınızda...

Duş almak
Yemekten hemen sonra duş almak vücudumuz için pek de iyi bir hareket sayılmaz. Banyo yaparken el, bacak ve vücuttaki kan akışı hızlandığından, mide çevresindeki kan akışı yavaşlar. Bu durum da, hazımsızlık problemine sebep olur.

Yürümek ve uyumak
Çoğu insan yemekten sonra yürümenin faydalı olduğuna inanır, ancak uzmanlar en az bir saat sonra yürüyüşe çıkmak gerektiğini söylüyor. Yemekten sonra hemen yürüyüşe çıktığınızda, aldığınız besinler emilmez. Yemekten sonra hemen uyumak ise, sindirim sorunlarına ve dolayısıyla gastrite sebep olur.


Çay ve Kahve içmek
Hepimizin en sık yaptığı hatalı davranışlardan biri de yemekten hemen sonra çay ve kahve içmek... Uzmanlara göre yemekten 2-3 saat sonra çay ve kahve tüketmek gerekiyor. Aksi taktirde içilen kahve ve çay vücudun demir almasına engel oluyor ve hemoglobin üretimini durduruyor. Yemeklerden sonra çay ve kahve içmek, kansızlığın en büyük sebeplerinden biri...

Meyve Yemek
Yemeklerden sonra meyve yemenin faydası değil, zararı var. Yemeğin ardından yenen meyve, midenin hava ile dolmasına ve şişkinlik yaratarak kişinin rahatsız olmasına sebep oluyor.

Sigara içmek
Yemekten sonra içilen sigaranın zararı da büyük. Yemeğin ardından içilen bir tane sigara, 10 sigaraya eşdeğer... Kanser için büyük tehlike içeren bu duruma engel olmak için yemekten sonra 1 saat beklemek gerekiyor.

Su içmek

Yemekten hemen sonra içilen su, midedeki basıncın artmasına ve midedeki besinlerin emilmeden bağırsağa geçmesine sebep oluyor. Ayrıca mide suyunu seyreltip, midenin güçsüzleşmesine neden olabiliyor.

Kaynak: pembeseker

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder